چرخ خیاطی

چرخ خیاطی

چرخ خیاطی/ماشین دوزندگی/ماشین دوخت/چرخ گلدوزی – هنر خیاطی بیش از بیست هزار سال قدمت دارد. اولین سوزن های خیاطی از جنس استخوان و شاخ حیوانات ساخته شده و از زرد پی حیوانات نخ تهیه می شد. سوزن های آهنی در قرن 14 م. و سوزن های دارای سوراخ در انتها اولین بار در قرن 15 م. ابداع گردید.

چرخ خیاطی یا «ماشین دوزندگی» از آن برای دوختن پارچه ، چرم و … استفاده می کنند. با فرارسیدن انقلاب صنعتی و بالا رفتن حجم کارها دیگر دست دوزی ، نیازهای جامعه صنعتی را برآورده نمی کرد. در این زمان بود که ایده ساخت ماشین دوزندگی شکل گرفت و افراد مختلفی در دنیا اقدام به ساخت دستگاهی برای اتوماتیک ساختن فرایند دوخت پارچه کردند.

تاریخچه چرخ خیاطی

اولین ماشین دوخت ساخته شخصی به نام تامیس سنت انگلیسی است. وی ماشینی در سال ۱۷۹۰ به ثبت رسانید که کارش بسیار شبیه به دوخت زنجیره‌ای بود. البته هدف از ساخت این ماشین بیشتر دوختن چیزهای چرمی بود. اما هرگز این وسیله مورد استفاده قرار نگرفت و مخترع این اثر از اختراع خود سودی نبرد. تا اینکه در سال ۱۸۳۰ یک خیاط فرانسوی فقیر که بارتلمی تیمونیه نام داشت موفق شد با ذوق و ابتکار خلاقانه خود چرخ خیاطی را بسازد که بسیار شبیه چرخهای خیاطی امروزی بود. بعدها این وسیله در فرانسه مورد استقبال مردم قرار گرفت ولی گروهی از کارگران که وجود این اختراع را باعث کسادی کار خود می‌دیدند شبانه به کارگاه بارتلمی حمله کرده و همه ماشین دوخت او را نابود کردند و بارتلمی از غصه و فقر جان خود را از دست داد.

همزمان با این اتفاق مرد دیگری در نیویورک بنام والترهنت ماشین دوخت دیگری را ساخت. این چرخ دارای سوزنی بود که همانند سوزنهای امروزی چرخ خیاطی سوراخی کوچک در نوک خود داشت کار این سوزن، زدن کوکهای رُز بود. یعنی با نخ حلقه‌ای میان پارچه می‌زد و سپس حلقه دیگری آمده در حلقه اول مانند زنجیر قفل می‌شد. با همه اینها هنت هرگز موفق نشد که این اختراع خود را به ثبت برساند. تا روزگاری که افتخار ثبت نخستین چرخ خیاطی نصیب الیاس هاو که یک کارآفرین اهل ایالات متحده آمریکا بود، شد. همچنین آیزک سینگر نیز یک چرخ خیاطی را در کشور آمریکا به ثبت رسانید.

آنگاه دعوای مفصلی بین سینگر و الیاس هاو بر سر این موضوع که حق تقدم با چه کسی است درگرفت. سرانجام هاو توانست در این نزاع پیروز از میدان بیرون رفته و از هر ماشین دوخت که به بازار می‌آمد حق امتیاز به سود خود دریافت نماید.

چرخ خیاطی، چرخ گلدوزی، ماشین دوخت

روند تکامل چرخ خیاطی

در سال 1755 م. یک مهندس آلمانی مشغول به کار در انگلستان به نام «چارلز وایزنتال / charles Wiesenthal» ماشین دوخت مکانیکی را اختراع کرد.

در سال 1790 م. «توماس ساینت» که یک کاشف انگلیسی و کابینت سازی ماهر بود ماشین دوخت کامل تری را به ثبت رساند. این دستگاه مخصوص دوخت چرم بود ، به این ترتیب عمل می کرد که به وسیله یک درفش ، سوراخی در چرم ایجاد کرده و سپس سوزن به داخل سوراخ هدایت می شد.

در سال 1804 م. یک چرخ خیاطی توسط «توماس استون و جیمز هندرسون» به ثبت رسید که به صورا شبیه ساز «خیاطی توسط دست» کار می کرد. در همین سال بود که «اسکات جان دانکن» چیزی شبیه به ماشین گلدوزی اختراع کرد که با چندین سوزن کار می کرد. متاسفانه این دو اختراع با شکست مواجه شدند.

در سال 1810 م. ماشین دوخت اتوماتیک توسط «بالتازار کرمز» آلمانی اختراع شد. اما این اختراع به خوبی کار نکرده و به ثبت نرسید.

در سال 1818 م. اولین ماشین دوزندگی آمریکایی توسط «جان آدامز وجان تاولز» اختراع شد اما قبل از آن که بتواند خروجی مفیدی تولید کند خراب شد.

در سال 1830 م. نخستین ماشین دوزندگی کاربردی توسط یک خیاط فرانسوی به نام «بارتلمی تیمونیر» ساخته شد. این چرخ توسط یک سوزن و نخ کوکی پیوسته ایجاد می کرد. او به همراه شرکای خود اولین کارخانه تولید لباس مبتنی بر دستگاه را در جهان برای تولید لباس ارتشی برای ارتش فرانسه افتتاح کرد. تیمونیر توسط گروهی کارگران خیاط به قتل رسید و کارخانه اش به آتش کشیده شد. زیرا آن ها گمان می کردند که با این اختراع شغل خود را از دست می دهند.

در سال 1834 م. شخصی به نام «والتر هانت» موفق به ساخت چرخ خیاطی نیمه موفقی شد که آن را به ثبت نرسانید زیرا گمان می کرد با این اختراع بسیاری بیکار می گردند.

در سال 1846 م. «الیاس هاو» در آمریکا یک چرخ خیاطی به ثبت رساند که شامل یک سوزن سوراخ دار و دو منبع نخ بود. شیوه کار آن به این ترتیب بود که سوزن از یک طرف به پارچه فشار داده می شد و در طرف دیگر حلقه ای ایجاد می کرد که در نتیجه یک کوک قفل شده ایجاد می شد.

در سال 1850 م. «ایزاک سینگر» توانست اولین ماشین دوزندگی موفق تجاری را تولید کند و در این سال بود چرخ خیاطی به تولید انبوه رسید. «سینگر» روش دوخت همزمان از بالا و پایین را ابداع کرد و ماشین دوزندگی ای ساخت که برای دوخت بر خلاف چرخ خیاطی هایی که در گذشته با دست کار می کردند ، با حرکت پا به کار می افتاد و برای دوخت همزمان بالا و پایین از کوک قفل شده «هاو» استفاده کرد. این ماشین دوخت های مکانیکی مصرف خانگی نداشتند و در کارخانجات دوخت عمده لباس مورد استفاده قرار می گرفتند.

سرانجام در سال 1889 م. چرخ خیاطی قابل استفاده در منازل طراحی و روانه بازار شد و در سال 1905 م. چرخ خیاطی های برقی به بازار عرضه گشت.

چرخ خیاطی در ایران

اولین چرخ خیاطی همراه با یک خیاط قفقازی توسط مظفرالدین شاه از سفری که به فرنگ داشت به ایران آورده شد تا لباس درباریان دوخته شود. اما سال‌ها طول کشید تا چرخ خیاطی بتواند جای دوخت و دوز به روش سنتی را بگیرد و فراگیر شود ؛ چرا که مردم استقبال چندانی از آن نکردند و بر این باور بودند این وسیله ساخت فرنگستان است و دوختن لباس با آن جایز نیست و پارچه نجس می شود و همچنین دندانه های آن باعث جویده شدن و در نتیجه بی دوام شدن پارچه می گردد.

سهولت و سرعت چرخ خیاطی باعث شد تا این وسیله جای خود را در میان مردم باز کند تا آنجا که به یکی از وسایل منزل و اقلام جهیزیه دختران تبدیل شد. تا آنجا که برای فرستادن جهیزیه به خانه شوهر ، چرخ خیاطی در طبقه دوم و پشت سر آینه و شمعدان قرار می گرفت.

انواع چرخ خیاطی

چرخ خیاطی در انواع مختلف وجود دارد. در دسته‌بندی کلی بر مبنای کاربرد، چرخ خیاطی را می‌توان به دو دسته ماشین دوزندگی/چرخ گلدوزی و ماشین دوخت صنعتی طبقه‌بندی کرد.

ماشین دوخت صنعتی، یکی از انواع چرخ خیاطی است که برای انجام دوخت صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چرخ خیاطی معمولاً تنها برای یک کار تخصص یافته‌است و با استفاده از آن می‌توان یک نوع دوخت را انجام داد.

ماشین دوخت صنعتی خود در انواع مختلف نظیر چرخ خیاطی سردوز، چرخ خیاطی راسته دوز، چرخ گلدوزی میان دوز، چرخ گلدوزی سرکیسه دوز و غیره وجود دارد. ماشین دوخت صنعتی در ابعاد بزرگ و وزن نسبتاً بالا تولید می‌شوند از این رو می‌توان از این دستگاه برای حجم دوخت بالا استفاده کرد.

ماشین دوخت خانگی از نظر اندازه و وزن معمولاً نسبت به ماشین دوخت صنعتی کوچکتر است و قیمت آن نیز کمتر می‌باشد. این نمونه ماشین دوخت را برای دوخت‌های خانگی استفاده می‌نمایند. ماشین دوزندگی خانگی معمولاً قادر به انجام دوخت‌های متنوع است. برای انجام دوخت‌های متنوع با استفاده از این نوع چرخ گلدوزی، سوزن آن را تغییر می‌دهند. برخی از انواع ماشین دوزندگی نیز وجود دارند که دارای قابلیت گلدوزی نیز می‌باشند.

فروشگاه ” همیشه تخفیف ” چرخهای خیاطی و گلدوزی تمامی برندهای معتبر جهانی از جمله ژانومه، ژانوتک، کاچیران، مارشال، برلیانت و برادر را با بهترین کیفیت ، تضمین اصالت کالا و گارانتی های معتبر، به هموطنان ارجمند ارائه میدارد.

مطالب مرتبط

نظرات شما

0
X
قالب ووکامرس